Részletesen bemutatták: itt az igazság Hofi Gézáról

Hogyan vált Hofi a diktatúra „gőzleeresztő szelepévé"? Miért parodizálhatta Kádár Jánost, miközben közel állt az akkori politikai elithez?

Az ötvenhatosok közül a legtöbben csak segédmunkásként dolgozhattak a börtönévek után, Göncz viszont bizalmi állást kapott.
A Patrióta adásában Mező Gábor újságíró Göncz Árpád életének furcsaságairól beszélt. Arról, hogyan került közel a fiatal Göncz a baloldalhoz, a diktatúrához, később pedig a liberális eszmékhez. Mező szerint elve furcsa, hogy nem egy magyar író alkotta meg Göncz későbbi életrajzát, hanem egy külföldi ember. Szerinte azért, mert
Ezt is ajánljuk a témában
Hogyan vált Hofi a diktatúra „gőzleeresztő szelepévé"? Miért parodizálhatta Kádár Jánost, miközben közel állt az akkori politikai elithez?
Göncz életében olyan furcsa kanyarok voltak, amit nehéz úgy eladni, hogy az olvasót megnyugtassa, az ő élete egy kényes téma”
– fogalmazott Mező Gábor. Az újságíró szerint ilyen kényes téma, hogy Göncz Árpádot 1947-ben, a kisgazdapárt titkáraként letartóztatták a kommunisták, ám néhány hét után szabadon engedték. Mező azt is felemlegette, hogy Göncz saját bevallása szerint is disszidálni próbált, ám elkapták, ennek ellenére megint elengedték, miközben nem sokkal később Szűcs Sándort, az Újpest labdarúgóját kivégezték a sikertelen disszidálás után.
Ezt is ajánljuk a témában
„Vannak történetek, amiket egy írónak egyszerűen el kell mesélnie, kockáztatva, hogy kifütyülik, kiátkozzák bizonyos körökben” – jegyezte meg a forgatókönyvíró, aki a Tősér Ádám–Csákvári Géza csörtére is reagált.
Göncz Árpád 1956-os szerepe is szóba került. Mint ismert, a levert forradalom után börtönbe került, ám Mező szerint elgondolkodtató, hogy
idővel felkerült a fordítói irodára, ahol bizalmi állásban dolgozhatott, miközben folyt a megtorlás és egyre-másra kivégezték az 56-os forradalmárokat.
Göncz ellenben három év után már szabad volt, és bár a börtönből szabaduló 56-osok nagy része csak segédmunkásként helyezkedhetett el, Gönczöt bizalmi állás fogadta, fordítóként dolgozhatott. A beszélgetés során Göncz Árpád későbbi politikai szerepvállalását is elemezte Mező.
A teljes beszélgetés itt nézhető meg:
Ezt is ajánljuk a témában
A hatalom szájából szólhat emberi hang is.
Kapcsolódó vélemény
Biztosan nem tudta, kit tüntet ki.
Nyitókép: Horn Gyula (balra) és Göncz Árpád a Parlamentben. Fotó: MTI/Soós Lajos